Regulamin Konkursu im. Jana Józefa Lipskiego
Patronem Konkursu jest Jan Józef Lipski, socjalista i społecznik, działacz opozycji demokratycznej w PRL, współzałożyciel KOR, historyk literatury, eseista i krytyk literacki, publicysta – człowiek, który swoją postawą i działaniami wprowadzał w życie idee otwartego społeczeństwa obywatelskiego. Nagradzając co roku najlepsze prace magisterskie młodych adeptów humanistyki, organizatorzy konkursu pragną uczcić pamięć Jana Józefa Lipskiego, jak również propagować idee i postawy, którym był on wierny.
Przedmiotem Konkursu są prace magisterskie z obszaru humanistyki i nauk społecznych, których tematyka jest bliska zainteresowaniom badawczym i aktywności społecznej Patrona, tj. prace z historii literatury i kultury, historii społecznej i politycznej oraz myśli i praktyk społecznych od wieku XIX do współczesności.
Raz w roku, jesienią, ustanawiane są kolejne edycje Konkursu dla prac magisterskich obronionych w roku kalendarzowym ogłoszenia edycji; rozstrzygnięcie Konkursu i uroczystość wręczenia nagród odbywa się w czerwcu następnego roku.
Prawo zgłaszania prac na konkurs mają ich promotorzy i recenzenci.
Zgłoszenie pracy na konkurs powinno zawierać:
krótką opinię promotora lub recenzenta o zgłaszanej pracy magisterskiej,
egzemplarz pracy (najlepiej zbindowany),
dane autora pracy umożliwiające kontakt z nim (adres, telefony, e-mail),
ewentualnie życiorys autora pracy.
Prace należy przesyłać do 31 stycznia na adres sekretarza Komisji Nagród (Tomasz Żukowski, ul. Grochowska 357 m. 811, kl. A, 03-801 Warszawa; tel.: (22) 698 70 28; e-mail: hubertzuk@wp.pl)
Nadesłane prace ocenia jury w następujący sposób:
kwalifikuje zgłoszone prace, oceniając ich zgodność z tematyką konkursu. Listę prac zakwalifikowanych do konkursu ogłasza się 28 lutego na stronie internetowej Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita: www.or.org.pl
spośród zakwalifikowanych prac członkowie jury nominują finalistów Konkursu, spośród których następnie wyłaniają laureatów;
Jury przyznaje nagrody i wyróżnienia regulaminowe oraz nagrody specjalne, których fundatorzy wyróżniają prace o określonej tematyce. Jury decyduje każdorazowo o liczbie oraz wysokości nagród, biorąc pod uwagę poziom nadesłanych prac oraz dostępną w danym roku łączną kwotę, której wysokość ustala Zarząd Otwartej Rzeczpospolitej.
Corocznie przyznaje się nagrodę specjalną „Otwartej Rzeczpospolitej” za pracę o tematyce związanej ze statutowymi celami Stowarzyszenia, a od 2006 roku nagrodę specjalną im. Jacka Kuronia. Inne nagrody specjalne przyznawane są w zależności od woli fundatorów.
Na tydzień przed uroczystym rozdaniem nagród laureaci zawiadamiani są o tym, że znaleźli się w gronie nagrodzonych.
Uroczyste wręczenie nagród odbywa się 24 czerwca (lub w okolicach tej daty). Jednocześnie na stronie internetowej Stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita” ogłasza się wyniki konkursu.
Listę nagrodzonych prac przesyła się do uczelni jesienią wraz z informacją o ogłoszeniu kolejnej edycji konkursu.
Zarząd Główny ,,Otwartej Rzeczpospolitej”
Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii