Warszawa, 05.02.2005Szanowni Państwo,

pozwalamy sobie zwrócić Państwa uwagę na następujący list pana dr. Tomasza Jurewicza z Warszawy, wysłany przez autora bezpośrednio do Państwa kilka tygodni temu i do dziś pozostający bez odpowiedzi:


17 stycznia 2005

Panowie,

Piszę, żeby mocno zaprotestować przeciwko informacji, którą zamieściliście w jednej z książek opublikowanych w waszym wydawnictwie. Chodzi o fragment noty biograficznej w publikacji Eintagsfligen leben laenger [Bastei Luebbe Taschenbuch Band 15073; 1 Aufl.: Januar 2004, ISBN 3-404-15073-2]: „1944 wird er in das polnische Vernischtungslager Sobibor transportier...”.

Ephraim Kishom nie został przewieziony do polskiego obozu śmierci w Sobiborze, ale do niemieckiego - to fakt, którego niemieckie wydawnictwo (przykro mi to mówić) nie powinno przeoczyć. Oczekuję, że poprawicie tę nieprawdziwą informację poprzez dodanie wkładki/ogłoszenia do książek, które wciąż jeszcze są dostepne w sprzedaży, a także przez umieszczenie ogłoszenia na waszej stronie internetowej.

Z poważaniem

Tomasz Jurewicz”


Jednocześnie jako Otwarta Rzeczpospolita – Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii w pełni popieramy treść listu. Mamy nadzieję, że sformułowanie „polski obóz zagłady Sobibór” jest skutkiem przeoczenia, które zostanie niezwłocznie i w odpowiedni sposób naprawione.

Tego rodzaju błędy lub półprawdy przyczyniają się do rozwoju i umocnienia, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, sił skrajnie prawicowych, które rozpowszechniają niebezpieczne antyniemieckie, antysemickie lub też antypolskie uprzedzenia.


W nadziei na rychłą odpowiedź

Maciej Geller


Do wiadomości:

Prof. Gert Weisskirchen

Dr. Tomasz Jurewicz, Warszawa