Wystąpienie Pauli Sawickiej w czasie wiecu „Reanimacja demokracji. Marsz Równości idzie dalej”, Warszawa, Plac Konstytucji, 27 listopada 2005 r.Zwracam się do Państwa w imieniu Otwartej Rzeczypospolitej, stowarzyszeniu przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii.

Otwarta Rzeczpospolita przyłącza się do publikowanego w prasie Protestu Obywatelskiego. Ponadto, ponieważ część uczestników wydarzeń w Poznaniu łamała prawo wznosząc okrzyki rasistowskie i faszystowskie, domagamy się od wymiaru sprawiedliwości właściwej reakcji i ukarania winnych.

Od siebie chcę powiedzieć, że cieszę się, że zbieramy się dziś we wspólnej sprawie w całej Polsce. Ktoś powie, że nas jest tylko tyle, ale może jest nas aż tyle. Jestem optymistką i wierzę, że będzie nas coraz więcej.

To ważne. I niech już tak będzie w przyszłości: nie obawiajmy się być z tymi, którzy są prześladowani. Dziś, kiedy atakują gejów i lesbijki czujmy się gejami i lesbijkami, kiedy atakują Żydów, czujmy się Żydami… Bądźmy razem, bądźmy ze słabymi przeciwko przemocy. Bo w tym tkwi nasza moc.

Paula Sawicka